Öt-öt ezer lejt vállal át az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezete azokból a pénzbírságokból, melyeket a székely zászló kitűzése miatt szabtak ki Péter Ferencre és Ráduly Róbert Kálmánra.
A Székelyföldön élő külhoni állampolgárok több mint 120 ezer szavazattal járultak hozzá a Fidesz-KDNP sikeréhez. Borboly Csaba, Tamás Sándor és Péter Ferenc, Hargita, Kovászna és Maros megye tanácselnökei ezúton is köszönik a bizalmat, hogy felhívásukat sokan meghallgatták, regisztráltak, részt vettek a választáson, és igénybe vették az RMDSZ segítségét szavazatuk célba juttatásában.
Románia vállalta bizonyos fajok védelmét az uniós csatlakozás során, ezek között azt, hogy megőriz egy ötezer példányos populációt. Nem azt vállalta, hogy felszaporítja a medvéket, hanem azt, hogy egy egészséges, megfelelő genetikai minőségű medvepopulációt tart fenn, az EU környezetvédelmi direktívája pedig nem tiltja meg a tagállamoknak az egyes fajok mesterséges populációszabályozását. Aki ilyet állít, az felelőtlenül nyilatkozik – hangzott el Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsa elnökének vitaindítójában július 19-én, Tusványoson, A medve nem játék – ami Bukarestből nem látszik – A székelyföldi medveügy – medve-ember konfliktus (biodiverzitás, vadkárok) című beszélgetésen, amelynek a moderátoraként vezette fel a témát. A hargitai tanácselnökön kívül részt vett Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának, valamint Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor, Sárkány Árpád, a Nemzetközi Vadászati és Vadvédelmi Tanács (CIC) alelnöke, vadgazdálkodási szakember, erdőmérnök, valamint Szép Róbert, az Országos Környezetvédelmi Őrség főfelügyelő-helyettese.
Az RMDSZ székelyföldi önkormányzati vezetői a magyar közösség valós helyzetéről tájékoztatták Klaus Iohannis román államfőt, aki július 18-án Hargita és Kovászna megyébe látogatott. Határozott kiállást kértek tőle a magyarellenes hangulatkeltés ellen, valamint stratégiai partnerséget a román állam és a magyar közösség között.
Elismerését fejezte ki Miguel Maury Buendía pápai nuncius Hargita Megye Tanácsa és a történelmi egyházak között kialakított szoros együttműködése iránt. Bukarest vatikáni nagykövetével pünkösd szombatján nyílt alkalma Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsa elnökének találkozni és bemutatni megyénket a csíksomlyói ferences kolostorban. Jakubinyi György Miklós érsek, Tamás József püspök, Potyó Ferenc általános helynök, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Becze István megyei tanácsos, valamint Lukács Levente, a megyei tanács egyházi ügyekkel foglalkozó munkatársa jelenlétében a megyeelnök egy átfogó dokumentációt adott át a vatikáni nagykövetnek, amelyből többek között kiderül, hogy a megyei tanács 2009–2015 között közel tizennégymillió lejjel támogatta a történelmi egyházakat, ebből mintegy tízmillió lejjel a katolikus egyházat. 2016-ban és 2017-ben a római katolikus felekezetnek kiutalt támogatás évente körülbelül három millió lej a történelmi egyházaknak pedig összesen évente több mint négy és fél millió lej.
Csütörtökön kifüggesztette Kovászna Megye Tanácsa az áprilisi soros ülésen kétnyelvűről egynyelvűre módosított pályázati űrlap magyar fordítását is azzal a céllal, hogy a megyei önkormányzathoz pályázni szándékozó civil és egyházi szervezetek képviselői anyanyelvükön is elérhessék a legfontosabb információkat.
„Székelyföld és ezen belül Hargita megye legfontosabb gazdasági erőforrását az emberi erőforrás képezi: a megbízható, kompetens munkaerő és a vállalkozó szellemű, innovatív, megoldásokat kereső vállalkozói szellem, ami a székely közösséget jellemzi” – jelentette ki Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke április 21-én a Csíkszeredában, a Sapientia egyetemen megrendezett III. Székely Kongresszuson, Az önkormányzatok és az intézmények szerepe a székelyföldi régióban című szekcióban. Hangsúlyozta: általában el kellene érni, hogy ha gazdaságfejlesztésről van szó, akkor minden anyagba kerüljön be az emberi erőforrás mint a gazdaság legfontosabb erőforrásának fejlesztése.
„Szabadság nélkül nincs semmi! Nincsenek kisebbségi jogok, nincsen kiszámíthatóság, nincsen emberhez méltó élet! A szabadságra kell gondolni mindig, és nem szabad félni!” – fogalmazott Kelemen Hunor szövetségi elnök január 7-én, szombaton azt követően, hogy Madéfalván, a Siculicidium-emlékműnél lerótta kegyeletét azok előtt, akikkel 253 évvel ezelőtt embertelen módon bánt a hatalom.
A Küsmöd patak völgyének 1916 októberében áldozatul esett lakosaira emlékeztek Etéden és Siklódon. Mindkét településen több százan gyűltek össze – helyiek és elszármazottak – október 9-én, vasárnap, hogy méltóképpen emlékezzenek.
22 millió lej összértékű pályázat keretében újítják fel a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttesét a Regionális Operatív Program segítségével. A beruházás műszaki-gazdasági dokumentációját rendkívüli tanácsülésen hagyta jóvá a megyei önkormányzat testülete augusztus 23-án.
Elengedhetetlen a fiatalok szerepvállalása az erdélyi és romániai politika berkeiben. A SIC Feszten tartott előadásukon az RMDSZ országos és megyei képviselői azt hangsúlyozták, hogy a fiatal generáció szemléletmódjára és munkájára számítanak.
Európai helyzetjelentés zárta a csomakőrösi SIC Feszt előadásainak sorát. Szombaton délután Európa forrong! címmel szerveztek beszélgetést, amelyen Winkler Gyula európai parlamenti képviselő és Fejér Előd, az Európai Bizottság volt munkatársa vett részt, a moderátor Szöllősi Tamás, a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet elnöke volt.
Kelemen Hunor szövetségi elnök részletes politikai tájékoztatót tartott szombaton, augusztus 13-án a Csomakőrösön megszervezett Sic Feszt „Választások előtt és után” című előadásán, amelyen az önkormányzati választások eredményeit értékelte, ismertette a felkészülés pillanatnyi helyzetét a parlamenti választásokra, kitért a Magyar Polgári Párttal való együttműködésre, és részletesen felsorolta a Ciolos - kormánnyal szembeni elégedetlenségeit.
A fehéregyházi Petőfi Múzeum fontos helyszíne az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékápolásának: az intézmény kertjében nemcsak a költő, hanem a számos névtelen katona emlékét is őrzik. Az évek során kopjafák, domborművek, szobrok tették sokszínűvé a helyszínt, ahol közel 500 ember gyűlt össze, hogy az 1849. július 31-én elhunyt Petőfi Sándorra emlékezzen. Szimbolikus, de annál fontosabb volt a július 31-i ünnepség is, hiszen Székelyföld mindhárom megyéjének tanácselnöke részt vett a rézfúvósokkal, versekkel tarkított programon. A közönség jelentős része nemzeti színű kokárdával érkezett, a különleges alkalomra közel 50 biciklis karikázott át Fehéregyházára Székelykeresztúrról.
A nyerges-tetői csata 167. évfordulója alkalmából július 31-én, vasárnap délután megtartották az immár hagyományos megemlékezést a történelmi esemény helyszínén.
Megalakult a Székelyföldi Értéktár Bizottság a 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban a három székelyföldi megye, Hargita, Kovászna és Maros együttműködésével. Az idei helyhatósági választások eredményeit a három megye sikeres találkozásának, a munka kezdetének nevezte Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Mint mondta: fontos az értékek feltárása, illetve a székelyföldi megyéket összehangoló bizottság munkájának kezdete. A Székelyföldi Értéktár céljáról Tusnádfürdőn beszélgetett pénteken, július 22-én délután Borboly Csaba, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke és Zalai Mihály, a magyarországi Békés Megye Önkormányzatának elnöke.
Pályázatot hirdetett Winkler Gyula Ep-képviselő, hátha valaki kitalálná, eltalálná, mi lenne a legbeszédesebb román megnevezése az erdélyi magyar szórványnak, mert a jelenleg használt diaspora félrevezető is, félreértelmezhető is, s így könnyen félredobható, politikai tárgyalóasztalokról lesöpörhető lehet. Hiszen a diaszpóra kifejezés (diaspora, jelentése: magok elvetése vagy szétszórása) valamely etnikumra, vallás követőire, illetve közösségre utal, akik külső kényszer hatására elhagyni kényszerülnek szülőföldjüket, majd a világ valamely táján más népek közé szóródva/szétszóródva folytatják életüket, építik kultúrájukat.
Jövőben az RMDSZ-nek a magyarság számára hátrányos közigazgatási reformot kell megakadályoznia, ehhez pedig Székelyföld önkormányzati képviseletét is meg kell erősíteni június 5-én, vasárnap – hangzott el azon a kampányzáró sajtótájékoztatón, amelyet az RMDSZ elnöke a székely megyék tanácselnökjelöltjeivel, illetve a székely városok polgármesterjelöltjeivel együtt tartott meg Sepsibükszádon június 2-án, csütörtökön. Az eseményen fontos téma volt az is, hogyan készülnek föl a következő időszak kihívásaira és miért tartják fontosnak az együttműködést, közösségépítést a székely megyék RMDSZ-es tanácselnökjelöltjei.